AY KOLEJİNDE FRANKOFONİ RÜZGARLARI ESTİ!

“Frankofoni”, her şeyden önce ortak dil olarak “Fransızca”yı konuşan kadınlar ve erkekler demektir. Uluslararası Frankofoni Örgütü tarafından 2018’de yayınlanan son rapora göre, 5 kıtaya yayılmış bu kişilerin sayısı 321 milyonu bulmaktadır. Fransızca; Çince, İngilizce, İspanyolca ve Arapçadan sonra en çok konuşulan 5’inci, internette kullanılan 4’üncü ve yabancı dil olarak öğrenilen 2’nci dildir. 


Okulumuz öğrencilerinin de şarkılar, danslar, resimler, videolar, skeçler, yarışmalar eşliğinde kutladığı festivalin amacı bir kez daha barış, demokrasi ve insan hakları için mesajlar vermek, Fransızcanın kültürel ve dil bilim zenginliğini paylaşmaktı. Bu arada, onlarla şimdilik aynı imkanlara sahip olmayan depremzede kardeşlerini de bir an olsun unutmayarak ebeveynleri eşliğinde o minik elleriyle hazırladıkları atıştırmalıkları depremzede kardeşlerine hediyeler alabilmek için satışa sunup gelir sağladılar. 
Frankofoni Festivali'ni hayata geçirmek için günlerdir tam anlamıyla disiplinlerüstü bir çalışma gerçekleştiren çocuklarımız, yorgunluklarını da yüzlerini ve t-shirtlerini boyayarak attılar. 


Frankofoni'nin “eşitlik, tamamlayıcılık, dayanışma” ilkesinin canlı birer örneği olan öğrencilerimize, bize yaşattıkları bu güzel gün için çok teşekkür ediyoruz.