Özel Ay Koleji Ay Robotıcs Takımı Teknofest'te Üçüncü Oldu…

TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde AY ROBOTICS takımının üçüncülük ödülü gurur kaynağımız oldu…

Okulumuz 11. sınıf öğrencilerinden takım lideri Yasin AKDEMİR,8. sınıf öğrencilerin Burak AKDEMİR, 6. sınıf öğrencilerinden Yüksel Ege EROL ve danışman öğretmen Aycan ÇOTOY katıldılar. 17.09.2019-19.09.2019 tarihleri arasında 08.00-17.00 arasında Bakırköy Atatürk Havalimanı’nda stantta çalışmalarını sergilediler.

Türkiye Teknoloji Takımı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle düzenlenen, Türkiye´nin ikinci havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali “TEKNOFEST” etkinliğinde 400’den fazla proje katıldı. “AY ROBOTICS” takımı, “İNSANLIK YARARINA TEKNOLOJİ-AFET YÖNETİMİ” kategorisinde okulumuzu temsil etti.

“İnsanlık Yararına Teknoloji” kategorisinde “ZOKİTANK” isimli projesiyle üçüncülük ödülünü aldı.

Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz…

Kendinden kısaca bahseder misin?

Adım Yasin AKDEMİR. 11. Sınıf öğrencisiyim ve robotikle yaklaşık 5 yıldır ilgileniyorum. Teknoloji, kodlama ve robotik çok ilgimi çektiği için bu alanda çalışmaya başladım. Projelerimle MakerFest, MarmaraMig ve benzeri teknoloji tabanlı yarışmalara katılıyorum.

Projeni bize genel hatlarıyla tanıtır mısın?

Projem; “Zor koşulların İtfaiye Tankı” olan “ZOKİTANK”. Birçok amacı var ama ben size genel hatlarıyla tanıtayım. İnsanın ulaşamadığı alanlar için tasarlanmış bir arama-kurtarma aracı, itfaiye personelin ulaşmakta zorlandığı ormanlık alanlarda personel gelene kadar destek sağlayacak bir yangın söndürme aracı ve sonuncusu askeri destek aracı olacak. Özellikle görüntü nakli yapabiliyor ve uzaktan kontrol edilebiliyor olması, özellikle tehlikeli durumlarda öncülük yaparak askerlerimiz için daha güvenli alanlar oluşmasını sağlayabilir.

Projenin ana fikri nasıl ortaya çıktı?

Ülkemizin yangın, güvenlik gibi sorunlarına çözüm olabilmesi amacıyla arazi tabanlı bir araç yapmak istedim ve çalışmaya başladım.

Yarışma sonucundan memnun musun?

Geçen sene yarışmada altıncı olduk. Bu sene de üçüncü olduğumuz için çok mutluyuz. Gelecek sene daha iyi bir derece elde etmeyi hedefliyorum.

AY Kolejinin “Ay Robotıcs”  Takımı, Başarı Yolculuğunda Yükselmeye Devam Ediyor…