Veli Görüşleri

Ebru Demir

Ay Koleji velisi olmak bizim için büyük bir mutluluktur…
Oğlumuz anaokulunu bitirdikten sonra özel okul arayışımız başladı, devlet okullarının durumu ortada ve gerçekten bilimsel bir eğitim verecek bir okul bulabilmek zor. Anaokulunu işimize yakın tercih etmiştik ama ilkokul, devamında ortaokul ve lise olduğu için uzun bir süreç bizi bekliyordu. Kesinlikle eve yakın olmalıydı. Hem eve yakın, hem bilimsel eğitim verecek, hem de sıcacık aile ortamı olan bir okul… Çok mu şey istiyoruz diye düşündük. Ancak anne baba olarak evladımız için en iyisini istemek çok doğal diye düşünüyorum. Herşeyden önemlisi çocuğunuzu okula gönderdiğinizde gözünüzün arkada kalmaması.
Çevre semtlere bakalım derken geçen yıl yeni açılan Ay Okulları’ndan mesaj geldiğini hatırlayarak Ay Kolejine gitmeye karar verdik. Sahibini biliyorduk, ilkeli bir kadındı, evimize yakın bir anaokulunun sahibiydi, ancak bizim için giriş çıkış saatleri sorun olacağı için işimize yakın bir anaokulu seçmiştik.
Gün bu günmüş ve biz okula geldik. Sıcacık karşılandık, karşımızda doğal, samimi ve istekli okul yöneticileri vardı, bina yeniydi ve görünen o ki birçok eksiği mevcuttu. Daha önce gittiğimiz okul gibi gösterişli bir bina değildi ya da bizi halkla ilişkilerde çalışan genç kızlar karşılamamıştı. Ama bina eğitim vermeyecekti. Okul yöneticilerindeki sıcaklık ve isteklilik bize “işte bu!” dedirtti.
Zaman içerisinde binamız yenilendi, halkla ilişkiler bölümleri oluşturuldu. Bizim için önemli olan eğitimin niteliğiydi. Bilimsel eğitim diyorlardı, Atatürk ilkelerine bağlıyız diyorlardı, evrensel değerlerden bahsediyorlardı. Belliki son derece samimilerdi. Biz de kaydımızı yaptırdık, iyiki de yaptırmışız. Dediklerini fazlasıyla gerçekleştiriyorlar. Sözde değil uygulamada bilim, sanat, spor öğretiliyor. İnternet sitelerine, panolarına reklâm için yazılmış değerler değil, gerçekten gündelik hayatımızda bolca rastladığımız uygulamalar.
İlk yıl bazı talihsizlikler başımıza gelse de (öğretmen değişikliği gibi) okula güvenimiz hiç azalmadı. Çünkü kurucumuzu tanımıştık, yaptıkları ve yapmak istedikleri ortadaydı. Ülkemizde böyle girişimci kadınların olması çok güzel, hele bir de eğitim alanında olunca tadına doyulmuyor. Bu okul semtimize yakın ve uygun fiyatlarda.
Okulları iyi ve kötü diye sınıflandırmak elbette benim haddim değil, uzmanlık alanımız olmadığı için böyle bir ayrım yapmamalıyız. Velilerin canlarının içi evlâtları için okuldan beklentileri vardır. Bu biraz çocuğun özellikleri ile ilgili, biraz da velinin değer yargıları, hayat görüşüyle ilgili ve tabiiki mevki ve ekonomik koşullarla da ilgilidir. Yine de doğrular vardır ve bu doğrular “bilimden, akııldan asla sapma!” derler. Atamızın dediği gibi ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir, fendir, ilim ve fenden başka yol gösterici aramak, gaflettir, dalalettir, cehalettir.’ Ciğerparemiz, canımız evlâtlarımız için doğru eğitimi almaları, hayata hazırlanmaları, sosyal, duygusal ve düşünsel becerilerinin geliştirilmesi her aklı başında veli için önemlidir. Okul yöneticilerimizin dediği gibi bilgi her yerde, her zaman öğretilir. Ama önemli olan yaşam becerileri kazanabilmeleri, sevgi, saygı çerçevesinde sorumlu bireyler olabilmeleri, herşeyin temeli olan matematiği kavrayabilmeleri ve herşeyden ama herşeyden önemlisi mutlu bireyler olmalarıdır. İşte tüm bunlar Ay Koleji’nde verilmek istenen değerler. Çalışanlarıyla sohbet ediyorum hepsi mutlu, keyifli bir iş ortamına sahibiz diyorlar. İnsanın inanası gelmiyor. Biliyoruz ki dışarda acımasız bir iş hayatı ve dünya var. Bu sevgi dolu ortamı okulun her yerinde yakalamış olmaları çok güzel. Ancak karşılaştığımız , sıkıntılı ortamlar da var, maalesef okul servisleri yeterli değil, biliyoruz bu ülkemizin sorunu ve iyileştirme yolunda adımlar atılıyor. Eğitimsiz, düşük ücretle çalışan servis personeli çocuklarımıza sert sözler, tehditler yağdırabiliyor. Çocukların konuşmalarının yasak olduğu bir ortam düşünemiyorum. Tabiiki çocuklar konuşacak, birbiriyle iletişime geçecek ve sosyalleşecekler. Biz servisten alıp kendimiz götürerek bir çözüm yolu ürettik, bakalım ne kadar dayanabileceğiz. Ancak okulumuza güvenimiz olduğu için uygulamada çözüm getireceklerine inanıyorum. Öğrenilmiş çaresizlik şeklinde çocuğu susturamayınca tehdit etmek, terslemek, azarlamak maalesef birçok insanımızda devam etmekte, ne yazık ki bizim servis, kantin gibi dışardan hizmet aldığımız birimlerimizde de sorunlar var.
Okulumuzda öğretmenlerimiz böyle değil, samimiler, çağdaş ve etkili eğitimden yanalar. Tabiiki tüm öğretmeleri birebir tanımıyorum ama tanıdıklarım ve gözlemlerin bu yönde. Olmayanlar zaten zincirin arızalı bölümleri gibi kendilerini eleyecektir. Bizim sınıf öğretmenimiz oldukça genç olmasına rağmen inanılmaz başarılı, özverili ve istekli. Sabahları kahvaltı zamanı oluşturması bile benim oğlumda olduğu gibi uyanınca hemen bişeyler yemeyen öğrenciler için olağanüstü güzel bir uygulama. İçim öyle rahatki, oğlumun karnı doyuyor diye. Biz Türk ailelerinde yemek önemlidir ve okulumuzda herşeyin doğal ürünlerle, hijyenik ortamlarda hazırlandığı bir yemekhanemiz mevcut, doymadıklarında 2. tabak bile alabiliyorlar, tabii sıra da beklemeyi göze alırlarsa.
Hep mi iyi bu okul diyeceksiniz, bizim sadece ufak bir eleştirimiz var. Bu eleştiri de iyi niyet çerçevesinde oluşturulmuş bir uygulamadan kaynaklı. Okul saatlerimizin çok uzun olduğunu düşünüyorum. Belki ortaokul ve lise için uygun bir süre olabilir ama minik yavrularımız için fazla olduğunu düşünüyorum. Hoş anaokulunda daha uzundu ama orda hep oyun vardı ve uyku vardı.
Ay Koleji’nin eğitim anlayışında da bol bol oyun var ancak bu çocukların dinlenmeye, evlerinde olmaya da ihtiyaçları var. Doğru sanatla, bilimle içiçe güzel branş derslerimiz var ancak biraz az olup dinlenseler, gelişmeleri açısından daha yararlı olacak diye düşünüyorum. Belki bunu tercih eden uzun saatler çalışan velilerimiz var ama onlar için tüm çocuklarımız çok yoruluyorlar. Zaten saat 17 00 civarı hiçbir özel sektör mesai bitimi de yapmaz. Bu konuda destek bekliyoruz okulumuzdan. Evet Ay Koleji’nde çok çok az ödev var, herşeyi okulda yapıyorlar zaten, bu ödevler de çoğu zaman araştırmaya yönelik. Hatta kimi zaman evde deney yapıyoruz, inanılmaz bir keyif. İşte gerçek bilimsel araştırmalar Ay Koleji’nde. Çocuğun bir şeyi araştırıp, keşfedip,bulup gözlerindeki ışıltı paha biçilmez.
Okulumuzu seçmemizdeki bir diğer özellik kütüphanesi olması ve konusunda oldukça bilgili bir kütüphane öğretmenimiz olmasıdır. Çocuklarımız hergün kitap okumaya teşvik ediliyor ve evde kitap okuma zamanlarımız olması muhteşem. Zaten bizim ailemizde bu vardı ancak okulumuzun desteği ve sene başında alınan kitaplarımız, kitap önerilerimiz ve kütüphanemiz olağanüstü. Çocuklarımızın gerçek birer okuyucu olmaya yönlendirilmesi Ay Koleji’ni tercih etmek için başlı başına bir neden.
Okul gezilerimiz bile sıradışı, belki de çok azımızın gördüğü yerlere gidiyorlar. 3.sınıftaki oğlumun gittiği müze sayısı belki de benim hayatım boyunca gittiğim müze sayısından fazladır.
Ay Koleji’nde bol bol sanat, bilim ve spor var. Yüzme havuzumuz var ve planlanan bir buz pistimiz bile olacak. Kulüp saatleri çocuğumuzun tercihine göre bol bol bunlarla dolu.
Okul saatleri dışında çocuğumuzun ihtiyacı olan derslerde etütler bile yapılıyor.
Bu arada biz velilere bile eğitim var, zamanlarını, emeklerini bize ayırıyorlar, üstelik ücretsiz. Dışardan almaya kalksan dünyanın parasını verebileceğin eğitimler bunlar. Ben 3 haftadır etkili anne baba eğitimindeyim, inanılmaz keyifli ve bilgilendirici geçiyor. Sıklıkla düzenlenen, konusunda uzman kişilerin verdiği seminerler de muhteşem. Ah bir de saatleri kesişmese. Yani o kadar zamanınız Ay Okullarıyla dolu geçiyor ki çocuğunuzun 2. ailesiyle kaynaşmanın mutluluğu bir yana çocuğunuz ve kendiniz için bişeyler öğrenmenin mutluluğu apayrı.
Müdür ve müdür yardımcımıza, okul danışmanlarımıza girmeyeceğim. Gelin tanışın derim ben. Arkada bıraktıkları başarılı yıllar ve birikimler ve okulumuzda yaptıkları ve yapmaya çalıştıkları herşey bilinmeli. Sonuçta tüm bunlar çocuklarımız için, tüyüne kıyamadığımız en değerli varlıklarımız için. Benim için oğlumun sağlıklı ve mutlu olarak yetişmesinden daha büyük bir mutluluk olamaz. İşte bunlar, yazdığım ve yazmadığım herşey bu okulda var. Gelin görün, tanışın derim ben. Saygılarımla.

EBRU DEMİR
Ay Koleji Velisi

Ahmet Güzelyurt

Sadece eğitim vermeye değil meraklı billim insanları yetiştirmeye çok yönlü bir eğitim öğretime odaklı kurum.

Melda Yılmaz

Çocuğumuz için eğitim hayatı boyunca güvenerek tercih ettiğimiz ve tüm dostlarımıza önerdiğimiz çağdaş bir eğitim kurumu.

Seçkin Deligöz

Eğitim enerjileri son derece yüksek yönetim kadrosu ve öğretmen kadrosuna sahip okul. Yeterki bizler aile olarak çocuklarımıza okulda gördükleri eğitim, düzen ve tertip konusunu evde de uygulayabilelim.

Şükriye Erdoğan

8 Yıldır çocuklarımı emanet ettiğim, güvendiğim, geleceğe meraklı, sorgulayan çocuklar yetiştirmeyi hedefleyen, Atatürkçü görüşü ve kadrosunun genç idealist olmasından dolayı tavsiye ettiğimiz bir kurum. Çok teşekkürler

Volkan Sivri

Tek kelime söylenmesi gerekirse, iyi niyet öne çıkar. Öğretmenleri ve çalışanları sonuna kadar iyi niyetle çocuklarımız için uğraşıyorlar.

Mehmet Yüksel

Tüm dostlarıma öneriyorum çocuğunuzun güvenli bir ortamda bilimsel ve sosyal alanda eğitim veren çağdaş bir eğitim kurumudur.

Ayten Yüksel

Atatürk ilke ve değerlerine önem veren çağdaş bir eğitim kurumudur. Bilimsel ve sosyal alanda eğitim için öğretmenlerimiz ve idare ellerinden geleni yapıyorlar. Oğlum okulda güvende ve mutlu Oğlum tatillerde okulun açılması için gün sayıyor.

Ahmet Aydemir

Öğrencileri hedeflerine yaklaştırarak motive olmalarını sağlamayı amaçlayan cumhuriyete sahip çıkan bir eğitim kurumu.

Şükriye Erdoğan

ÖYaklaşık 10 senedir bir veli olarak ana okulundan itibaren içinde bulunduğum AY Eğitim Kurumları; bu süre zarfında her saniyesinin boşa gitmediği bir eğitim anlayışının hakim olduğu, Atatürk’çü ve idealist fikirlerin çocuklara özel bir ilgiyle anlatılıp öğretildiği, yabancı dil ve bütün derslerin kendisini çok iyi geliştirmiş ve yetiştirmiş eğitimde kendilerine büyük hedef koymuş öğretmen ve idarecilerin çabaları beni ve eşimi fazlası ile mutlu etmiştir. Çocuklarımız özgüvenli ve iyi insan olmayı öğreniyorlar. Çocuklarımızın güvende olduğunu biliyoruz.

Bu sebeple; öncelikle kurucusu olan Saadet Badem ve tüm eğitim ve idare kadrosuna sonsuz teşekkürler.

İyiki varsın AY ailesi.